کفپوش اپوکسی یا پلی یورتان؟

مالکان و کارفرمایان پروژه های ساختمانی بزرگ، اغلب به این می اندیشند که جهت پوشش سطح پارکینگ، چه نوع سیستم کفپوشی، بهترین گزینه برای انتخاب است؟

قبلا مقاله ای پیرامون مقایسه کفپوش اپوکسی و پلی یورتان توسط رسپاد منتشر شده که پیشنهاد میکنیم آن را از دست ندهید.

سطوح بتنی  پارکینگ که در معرض تنش های مکانیکی و مواد شیمیایی قراردارند، نیاز به پوششی دارند که آنها را از آسیب های احتمالی مصون نگه دارد. به عنوان تولید کننده و مجری کفپوش های صنعتی اپوکسی و پلی یورتان، وظیفه ی خود می دانیم تا بهترین راهکار را جهت پوشش پارکینگ شما، ارائه دهیم. پس بهتر است با تفاوت های کفپوش اپوکسی و پلی یورتان آشنا شوید که تصمیم گیری برای شما آسان تر شود.

 

  • مقاومت کششی (Elongation) :

ویژگی مذکور مستقیما با انعطاف پذیری و مقاومت پوشش در برابر تنش های کششی و برشی ناشی از حرکات سازه و تردد خودرو به خصوص در رمپ ها و پیچ های پارکینگ مرتبط است. به شکلی که با افزایش مقاومت کششی احتمال ترک خوردگی و یا جدایش پوشش از سطح به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

لذا این ویژگی می بایست به عنوان مهم ترین ویژگی جهت انتخاب کفپوش پارکینگ های طبقانی ساختمان های بلند مرتبه مورد توجه قرار گیرد.

مقاومت کششی (Elongation) در کفپوش پلی یورتان بیش از 5 برابر بیشتر از مقاومت کششی کفپوش های اپوکسی است. همین ویژگی دلیل کافی برای منسوخ شدن استفاده از کفپوش های اپوکسی در سطح پارکینگ ها را فراهم نموده است. با این وجود در ادامه به برخی از تفاوت ها و ویژگی های دیگر این دو محصول اشاره خواهند شد.

 

  • مقاومت ضربه کفپوش ها :

کفپوش های پلی یورتان به دلیل نرمی و انعطاف بیشتر، قابلیت بهتری در تعدیل damping و کاهش نیروی وارده در اثر ضربات ناشی از سقوط اجسام به روی سطح را دارند. لذا احتمال ترک خوردگی و شکستن کفپوش در کفپوش های پلی یورتان بسیار کمتر از کفپوش های اپوکسی است.

 

  • رد لاستیک (Tyre mark)

کفپوش های پلی یورتان بدلیل داشتن دانسیته­ی شبکه ای (Crosslink density) بالاتر نسبت به کفپوش های اپوکسی، فضای خالی بین مولکولی کمتری بین زنجیره­ های پلیمری خود دارند.

به همین دلیل مهاجرت نرم کننده های موجود در لاستیک خودرو ها که عامل اصلی ایجاد رد لاستیک بر روی سطوح است بر روی کفپوش پلی یورتان کمتر اتفاق می افتد. لذا چرک پذیری و رد لاستیک در کفپوش پلی یورتان در مقایسه با کفپوش اپوکسی کمتر است که این مهم هزینه های شست و شو و نگهداری کفپوش را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

 

  • جیغ لاستیک (Tyre squel) :

مطابق با تحقیقات وسیع شرکت flowcrete انگلستان در این خصوص، کفپوش پلی یورتان به دلیل داشتن خاصیت ارتجاعی، نیروهای کششی و برشی ناشی از تردد خودروها را به خوبی دفع می نماید و مانع از ایجاد صدای ناخوشایند جیغ لاستیک در زمان تردد خودروها می شود.

به عنوان مثالی ملموس در این زمینه، می توان به تفاوت صدای ایجاد شده در ظروف شیشه ای و پلاستیکی در زمان شست و شو اشاره کرد.

 

  • مقاومت شیمیایی کفپوش ها

اساسا کفپوش های بر پایه رزین اپوکسی، بدلیل داشتن حلقه های اکسیران در ساختار شیمیایی خود، مقاومت شیمیایی بهتری در مقایسه با کفپوش های پلی یورتان دارند . لذا استفاده از این کفپوش در محیط های صنعتی در معرض ریزش مواد شیمیایی با تلورانس اسیدیته­ی متغیر توصیه می گردد. لیکن این ویژگی در محیط هایی مانند پارکینگ اهمیت بسزایی ندارند. علاوه بر آن، مقاومت شیمیایی کفپوش پلی یورتان در برابر روغن های صنعتی که به وفور بر روی سطح پارکینگ های پر تردد قابل مشاهده است کاملا مناسب و استاندارد است.

 

  • زمان کاربری

با توجه به اینکه در زمان اجرای کفپوش های اپوکسی/پلی یورتان در تمامی مراحل مربوط به اجرای لایه های مختلف، کلیه­ی کارهای موازی ساختمان و تاسیساتی معلق می شوند، سرعت خشک شدن لایه ها و کاهش زمان بهره برداری اهمیت ویژه ای دارند. بطور عام می توان گفت که کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان زمان بهره برداری مشابهی (حدود یک هفته پس از اجرای آخرین لایه) دارند.  لیکن در کفپوش های پلی یورتان امکان کاهش این زمان در موارد اضطراری با استفاده از کاتالیست های مخصوص وجود دارد. در حالیکه زمان خشک شدن در کفپوش اپوکسی ثابت و بدون تغییر است.

 

  • چسبندگی:

بطور کلی رزین اپوکسی در مقایسه با پوشش های پلی یورتان چسبندگی قوی تری به بتن دارد. لذا برای بهینه سازی کفپوش نهایی از لحاظ دوام و چسبندگی، در ابتدا لایه پرایمر تسطیح کننده بر پایه اپوکسی بر روی سطح بتن اعمال می شود و سپس کفپوش پلی یورتان که چسبندگی مناسبی به سطح اپوکسی دارد بر روی سطح اعمال می شود.

 

برای انتخاب بهترین کفپوش اپوکسی پارکینگ، رسپاد بهترین و ایمن ترین راه حل را دراختیار شما قرار می دهد. شرکت رسپاد با بهره گیری از تجارب متخصصین خود، این اطمینان را به شما می دهد که کفپوش اپوکسی پارکینگ شما در کمترین زمان، مناسب ترین بودجه و بیشترین کیفیت، آماده ی بهره برداری باشد.

نوشته های مرتبط