محصولات شیمی ساختمان (قسمت اول)

گروت و ملات

 

گروت چیست؟

گروت اپوکسی و یا گروت سیمانی محصولی است که از ماسه، سیمان، آب و افزودنی تشکيل شده است. معمولا گروت ها در کاربری هایی که احتياج به مقاومت بالا و ترميم کردن ترک ها با عمق زياد است، استفاده می شود. همچنين براي زير سازي تجهيزات سنگين مانند زیر صفحه ستون ها، ریل ها، آنکربلت ها و برینگ پل ها از گروت استفاده مي شود.

 

ویژگی های گروت

  • در گروت نسبت آب به سیمان کم است که باعث مي شود گروت مقاومت بالايي داشته باشد.
  • يکي از خواص ديگر گروت ، سخت شدن در مدت زمان کوتاه ورسيدن به مقاومت نهايي مطلوب ميباشد.
  • گروت سيماني انبساط کنترل شده ای دارد و هرگز منقبض نمی شود و محلی که در آن گروت ریخته می شود را کاملا پر می کند.
  • دانه بندي گروت مي بايست طبق استاندارد باشد زيرا دانه بندي درشت باعث دوفازي شدن آن شده و دانه بندي ريز باعث افت مقاومت گروت مي شود.
  • طراحی گروت به گونه ای است که توانایی جذب نیروهای وارده و انتقال آن ها را به بخش زیرکار را داشته باشد. برای مثال در هنگام نصب انواع ماشین آلات، نیروهای وارده از آن ها توسط گروت یا ملات به فنداسیون بتنی منتقل می شود.

 

 

انواع گروت

 

گروت های پایه سیمانی

گروت سیمانی محصول پودری آماده مصرف است که تنها با افزودن آب تبدیل به ملات گروت بدون انقباض و پر مقاومت می شود. مواد تشکل دهنده گروت های پایه سیمانی شامل سنگ دانه با دانه بندی مشخص، سیمان و افزودنی های مورد نیاز می باشد که برای کسب مقاومت های بسیار زیاد مناسب می باشد.

 

گروت اپوکسی

گروت اپوکسی ، ماده ای سه جزئی بر پایه رزین اپوکسی بدون حلال، با جزء سخت کننده به همراه تقویت کننده های معدنی می باشد. از ویژگی های این محصول، مقاومت در برابر ارتعاش و تحمل بارهای دینامیکی، مقاومت مکانیکی بالا، چسبندگی فوق العاده به فلز و بتن، سخت شدن بدون انقباض و استحکام در مقابل اکثر مواد شیمیایی می باشد.

 

 

ملات

ملات ها از لحاظ کاربردی بسیار مشابه گروت عمل می کنند. ملات ها و گروت ها دارای مقاومت های مطلوب و مطمئن هستند که موجب اتصال پایدار بین ملات یا گروت و سازه ها می شود.

 

 

انواع ملات

 

ملات های سیمانی

ملات سیمانی ، ماده پودری آماده مصرف بر پایه سیمان می‌باشد که به واسطه وجود الیاف و مواد پلیمری در ساختار خود علاوه بر قدرت چسبندگی بسیار زیاد به انواع سطوح و مصالح به ویژه بتن، امكان مرمت و صافکاری سطح مورد کاربرد را نیز فراهم می‌سازد.

 

ملات اپوکسی

ملات اپوکسی محصولی سه جزئی و دارای گرانروی است که برای کار در سطوح افقی، عمودی و بالاسری مناسب است. از این محصول به عنوان ملات مقاوم در برابر اسید ها و مواد شیمیایی نیز استفاده می شود، ضمن این که علاوه بر مقاومت های مکانیکی بسیار زیاد از نظر شیمیایی نیز در برابر بسیاری از مواد مانند: روغن، گریس، نفت، نمک ها، اسید ها، قلیا ها و بسیاری از مواد خورنده پایدار است. این ملات فاقد جمع شدگی است و چسبندگی بسیار خوبی به بتن دارد.

 

جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات در مورد محصولات شیمی ساختمان رسپاد با ما تماس بگیرید.