تاریخچه اپوکسی

تاریخچه ­ی اختراع این ماده شیمیایی به بیش از 100 سال پیش باز می گردد. شیمیدان های روس در دهه ­ی آغازین قرن بیستم شروع به سنتز اولین مشتقات اپوکسی کردند. هرچند اولین اقدام برای تجاری سازی رنگ اپوکسی در سال توسط دانشمندان آمریکایی و در سال 1927 صورت پذیرفت. در این سال تلاش هایی برای سنتز رزین اپوکسی از اپی کلروهیدرین صورت گرفت. پس از آن و در سال 1936 نیز با تلاش دانشمندان سویسی و آمریکایی اولین سنتز رزین اپوکسی با استفاده از بیس فنول A انجام پذیرفت.

معرفی اپوکسی

امروزه تنوع محصولاتی با نام اپوکسی در جهان خیره کننده است. محصولات اپوکسی در جهان امروز گستره ای از صنایع رنگ، پوشش، چسب، عایق های الکتریکی، مواد کامپوزیتی، و فایبر گلاس ها در بر می گیرند. فرآورده های اپوکسی در بر گیرنده ­ی طیف وسیعی از خواص ویژه نظیر چسبندگی عالی، مقاومت شیمیایی و حرارتی بالا، مقاومت های مکانیکی و خواص عایق الکتریکی می باشند.

برای اطلاع بیشتر از کاربردهای اپوکسی و مزایای اپوکسی صفحه اپوکسی چیست را مطالعه فرمایید.

در ابتدا بخش عمده رزین های اپوکسی در صنایع دریایی و نفت و گاز مورد استفاده قرار می گرفت که از مهم ترین کاربردهای آن می توان به پرایمر های اپوکسی جهت افزایش چسبندگی و جلوگیری از خوردگی، و استفاده از آن به عنوان پوشش لایه نهایی سطوح فلزی اشاره کرد. کاربردهایی که تا امروز نیز اهمیت و کارآیی خود را از دست نداده است.

در ادامه، و با سنتز هاردنر های پلی آمین سیلکو آلیفاتیک، که نقش بسیار مهمی را در افزایش خواص فیزیکی – مکانیکی رزین های اپوکسی ایفا کرد، کفپوش های اپوکسی با خواص منحصر بفردی نظیر یکپارچگی، قابلیت شست و شو ، زیبایی بصری فوق العاده و خواص فیزیکی مکانیکی و ماندگاری بالا بازار عرضه شدند و در سال 30 سال گذشته به یکی از جذاب ترین انتخاب های کارفرمایان صنایع مختلف به عنوان کفپوش سطوح گوناگون شدند.

کفپوش های اپوکسی امکان تولید و اجرای با خواص گوناگون نظیر انعطاف پذیر یا سخت، شفاف یا پشت پوش ، و در طرح ها و رنگ های متنوع را دارا می باشند که گزینه های متنوع و جذابی را برای مشتریان این محصول فراهم می آورد.

پوشش های اپوکسی به علت مقاومت شیمیایی، دوام، تخلخل کم و استحکام باند قوی به عنوان پوشش کف صنعتی استفاده می شود.

پوشش اپوکسی شامل عامل “پایه” و “کیورینگ” است. دو جزء در نسبت معینی مخلوط می شوند. یک واکنش شیمیایی همراه با تولید گرما بین دو قسمت اتفاق می افتد و پس از سخت شدن، مخلوط را به یک جز پلاستیکی سخت تبدیل می کند.

نوشته های مرتبط