کفپوش اپوکسی ضد لغزش

کفپوش اپوکسی ضد لغزش

در کفپوش اپوکسی، مقاومت در برابر لغزش بستگی به میزان زبری سطح نهایی دارد که باعث ایجاد کشش مثبت شده و امکان لیز خوردن را کاهش می دهد. اگرچه که بحث زبری سطح به صورت تخصصی معنای پیچیده تری دارد. از این نوع کفپوش ها در مکان های شیب دار مثل رمپ پارکینگ و نقاطی که احتمال ریختن مایعات روی سطح وجود داشته باشد مانند پارکینگ­ ها، رستوران ها، بیمارستان ها، کارخانه های تولید مواد غذایی و … استفاده می شود. در این نقاط لازم است از کفپوش اپوکسی ضد لغزش با میزان مقاومت بالا استفاده شود.
در مکان های دیگر از کفپوش های با لغزش پایین تر به دلیل تمیز شوندگی راحت تر استفاده می شود. هرچقدر تخلخل سطح بیشتر باشد، تمیز کردن سطح سخت تر می شود. زیرا در این نوع از کفپوش های اپوکسی، مضرس سازی با ریزدانه های معدنی که در پوشش پخش می شود، بزرگتر و زاویه دار تر هستند.

 

مضرس سازی با ریزدانه های معدنی دقیقا چیست؟

پیش از بحث درباره موضوع مقاومت به لغزش، ابتدا لازم است تا در مورد انواع مختلف مضرس­سازی هایی که در سیستم های کفپوش اپوکسی استفاده می شود، مطالبی گفته شود. مضرس سازی شامل دانه ها و پرک هایی می باشد که بین لایه های مختلف پوشش اپوکسی قرار گرفته و سطحی بدون لغزش را بوجود می آورند. مضرس سازی با توجه به محیط، می توانند کوارتز رنگ شده، ریزدانه های سیلیس، اکسید آلومینیم، گرانول های پلاستیکی، پلی پروپیلن کروی شکل و یا ذرات شیشه کروی می باشد.

 

کوارتز رنگ شده:

علاوه بر ایجاد سطحی مقاوم در برابر لغزش، در افزایش زیبایی بصری کفپوش نیز تاثیرگذار می باشد.

 

 

ریزدانه های سیلیس:

زمانی که از روغن ها و روان کننده های مختلف استفاده می شود و بر روی زمین ریخته می شود، این ماده کشش سطحی خوبی را در سیستم ایجاد می کند و در پارکینگ ها و محیط های کارگاهی قابل استفاده خواهد بود.

 

 

 پلی پروپیلن کروی شکل، گرانول های پلاستیکی، ذرات شیشه کروی:

این مواد در سیستم های کفپوش اپوکسی ضد لغزش که برای محیط های با رفت و آمد کمتر استفاده می شوند، مناسب خواهند بود. در این مکان ها سهولت در تمیز کردن سطح نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین دلیل زبری سطح با استفاده از این مواد کمتر از موارد قبلی می باشد. این مواد برای محیط های کم رفت و آمد مانند کارخانه های داروسازی و اتاق های تمیز (clean room) کاربرد دارد.

 

 

برای سطوحی که زبری سطح باید بیشتر باشد و مقاومت بالایی داشته باشد، اکسید آلومینیم استفاده می شود. در مکان هایی که میزان رفت و آمد بسیار بالاست، مانند کارخانه فرآوری گوشت و کشتارگاه از این نوع ماده ضد لغزش استفاده می شود. مضرس سازی اکسید آلومینیم بسیار سخت بوده و حتی زمانی که در رزین اپوکسی حبس می شود، همچنان یک پروفایل زاویه دار ایجاد می کند که کشش سطح را تامین می نماید.

 

 

دست یابی به کفپوش اپوکسی مقاوم در برابر لغزش

باید توجه نمود که زمانی که درباره مقاومت در برابر لغزش صحبت می شود، سه نکته حائز اهمیت خواهد بود: نوع موادی که برای ضد لغزش نمودن سطح استفاده می شود؛ نوع رزین اپوکسی مصرفی و ضخامت لایه نهایی که باعث تثبیت مضرس سازی در سیستم کفپوش می شود. این سه جزء، تعیین کننده مقاومت نهایی کفپوش در برابر لغزش می باشند. اگر لایه رویین نهایی بیش از حد ضخیم باشد، مقاومت کاهش یافته زیرا زاویه دار بودن پروفایل سطح کمتر خواهد شد.

 

شما می­توانید با مراجعه به بخش پروژه ها، انواع مختلف پروژه های کفپوش اپوکسی انجام شده توسط شرکت رسپاد را مشاهده کنید و همچنین می­توانید برای اخذ مشاوره رایگان از قسمت تماس با ما اقدام کنید تا کارشناسان شرکت رسپاد بهترین سیستم پوششی را متناسب با نیاز و درخواست شما، طراحی و ارائه نمایند.

 

نوشته های مرتبط
کفپوش اپوکسی
ارسال دیدگاه