انواع کفپوش های صنعتی برای کابردهای مختلف

کفپوش صنعتی باید در برابر تردد انواع تجهیزات متوسط و سنگین، مواد شیمیایی، رطوبت، روغن، ضربه، گرما، فشار و.. دوام و پایداری خود را حفظ کند. علاوه بر این باید از نظر هزینه و شرایط نصب و نگهداری مقرون به صرفه باشد. بعضی ها فکر می کنند انتخاب کفپوش کار آسانی است و می توانند به راحتی هر کفپوشی که بخواهند بخرند! در صورتی که کفپوش ها انواع متعددی دارند و هر یک ویژگی های خاصی دارند که آن ها را برای کاربرد های خاصی مناسب کرده است. برای انتخاب کفپوش مناسب شما باید با انواع کفپوش ها و کاربرد آن ها آشنا باشید تا بتوانید کفپوش مناسب خود را انتخاب کنید. کفپوش صنعتی همواره در معرض فشار، فرسایش، رطوبت، حرارت و.. قرار دارند که باعث می شود کفپوش آسیب ببیند. در این مقاله ما در مورد انواع کفپوش های صنعتی و کاربرد آن ها صحبت می کنیم.

انواع کفپوش های صنعتی

کفپوش های صنعتی انواع متعددی دارند که افراد باید متناسب با فضای کاربری خود کفپوش مناسب را تهیه و مورد استفاده قرا ر دهند. عوامل متعددی وجود دارد که در انتخاب نوع کفپوش اثر گذار هستند که مهم ترین آن ها فضای کاربری می باشد. عوامل دیگر شامل وضعیت آب و هوا، قیمت کفپوش، استقامت و مقاومت آن و… است. در ادامه به انواع کفپوش ها می پردازیم.

عکس انواع کفپوش های صنعتی

 

کفپوش بتنی

بتن انواع متعددی دارد و کفپوش بتنی پایه و اساس اکثر کفپوش های صنعتی است. این کفپوش می تواند با انواع دیگر کفپوش ها مانند کفپوش اپوکسی یا پلی اورتان ترکیب شود. این ترکیب باعث می شود پایداری کفپوش افزایش یابد و یک کف مقاوم ایجاد شود.

کفپوش بتنی صنعتی

کفپوش بتنی صنعتی پرکاربرد ترین کفپوش بتنی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان است. از کفپوش بتنی صنعتی در ساخت جاده ها، معابر و طراحی پارکینگ های چند طبقه استفاده می شود. مقاومت و پایداری این کفپوش بسیار بالا است و می تواند فشار بالایی را تحمل کند. نکته ی دیگر درباره کفپوش بتنی صنعتی این است که ظاهر آنها بسیار خسته کننده است و کفپوش مناسبی برای مراکز تجاری نمی باشد. این کفپوش ها مستعد جذب رطوبت، مواد شیمیایی و انواع آلودگی ها هستند. بنابراین اکیدا توصیه می شود که از کفپوش بتنی صنعتی به عنوان کفپوش برای صنایعی که رعایت نکات بهداشتی در آن ها ضروری است استفاده نشود.

کفپوش لاستیکی

کفپوش لاستیکی سطح راحت و سازگاری دارد و به همین دلیل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه براین این کفپوش در برابر لغزش، آب و آتش مقاوم است و راحتی و ایمنی بالایی دارد. ایمنی بالای کفپوش لاستیکی باعث شده است که از آن برای کف کارخانه ها که افراد مکرر در آن ها رفت و آمد دارند استفاده شود. رنگ و خط و خش لکه روی کفپوش لاستیکی به راحتی نمایان نمی شود. لذا در استفاده از آن برای مراکزی که رعایت موارد بهداشتی ضروری است باید احتیاط نمود. نکته دیگر در مورد کفپوش لاستیکی این است که به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارد و مقاومت آن به اندازه ی بتن سخت نیست.

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی از رایج ترین کفپوش ها برای استفاده در مراکز صنعتی است. این کفپوش بر اساس رزین تهیه شده است و نگهداری از آن کار چندان سختی نیست. از کابردهای کفپوش اپوکسی می توان به استفاده از آن بر روی هر کفی همچون بتن، کاشی و موارد دیگر اشاره نمود. تنوع و دوام و طول عمر این کفپوش بسیار بالا است و در برابر ترافیک سنگین، اسید و باز ها و سایر مواد شیمیایی مقاوم است.

انواع کفپوش های صنعتی

کفپوش پلی اورتان

یکی دیگر از کفپوش های صنعتی محبوب و رایج برای کف های صنعتی کفپوش پلی یورتان است که سطح ضد خش و ضد آبی دارد. ترکیب شیمیایی پلی یورتان به گونه ای است که از کف و سطح در برابر رطوبت، باکتری، و نوسانات شدید دما محافظت می کند. علاوه براین در برابر اشعه ماوراء بنفش، مواد شیمیایی، ضربه، سایش و.. نیز مقاومت خوبی از خود نشان داده است.

قابل ذکر است که کفپوش پلی یورتان به عنوان لایحه محافظ سایر کفپوش های صنعتی هم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان این کفپوش را با کفپوش اپوکسی ترکیب کرد و یک کف نفوذ ناپذیر ایجاد نمود.

فهرست
Call Now Button