تمیز کردن کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان

امروزه اعمال کفپوش‌های صنعتی برپایه اپوکسی و پلی‌یورتان برای حفاظت از سطح بتن و افزایش زیبایی بصری بسیار رایج گردیده است. بسیاری از صاحبان صنایع ضمن اطلاع از مزایای بیشمار کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان نظیر سهولت اجرا، استحکام، قیمت مناسب، قابلیت تمیز شدن آسان، هزینه تعمیر و نگه‌داری پایین، مقاومت به دمای بالا و مواد شیمیایی، روغن، گریس و… اقدام به اجرای  کفپوش‌های اپوکسی و پلی‌یورتان در محیط صنعتی خود می‌نمایند. علاوه بر موارد بیان شده کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان آنتی باکتریال است و ضمن ایجاد سطحی یکپارچه و بدون درز از رشد قارچ و باکتری جلوگیری می‌کند. این عوامل باعث شده است، اعمال کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان برای سالن‌های تولید موادغذایی، مواد شیمیایی، خودروسازی، داروسازی، پارکینگ‌ها، بیمارستان‌ها، انبارها و… به راه حلی مطلوب برای حفاظت از سطح تبدیل شود.امروز و در این مقاله درباره نحوه تمیز کردن کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان و اهمیت آن صحبت می کنیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

اهمیت تعمیر، نگه‌داری و تمیز کردن کفپوش اپوکسی، پلی‌یورتان

از آنجایی که کفپوش‌های اپوکسی یا  پلی‌یورتان در محیط‌های پر تردد، درمعرض چربی، روغن، گریس، گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها اجرا می‌شوند؛ تمیز کردن، تعمیر و نگهداری آنها بسیار ساده است و از اهمیت به سزایی برخوردار می‌باشد و این اقدامات در افزایش دوام کفپوش تاثیر فراوانی دارد؛ لذا در ادامه نحوه تمیز کردن و زدودن آلودگی‌ها از سطح کفپوش‌های اپوکسی/پلی‌یورتان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تمیز کردن کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان

نحوه تمیز کردن کفپوش اپوکسی، پلی‌یورتان

ابتدا به منظور حذف گرد و غبار، ضمن توجه به متراژ کفپوش از جاروی دستی یا جارو برقی صنعتی (یک الی دو بار در هفته باتوجه به آلودگی‌های محیط) استفاده شود، ضمناً باید برس جارو نرم باشد تا خراش روی سطح ایجاد نگردد، درصورت وجود شیار بر روی کفپوش، باید با استفاده از جارو برقی صنعتی اقدام به حذف گرد و غبار از محل درز و شیارها گردد. گرچه این مرحله از تمیز کردن کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان ساده و کم اهمیت بنظر می‌رسد اما بسیار مهم است چراکه  وجود گرد و غبار و شن بر روی سطح و اعمال تنش ناشی از عبور وسایل نقلیه و افراد، به مرور زمان باعث ایجاد خراش بر روی سطح می‌شود، یکپارچگی سطح به مرور از بین رفته و دوام کفپوش کاهش می‌یابد، پس از زدودن گرد و غبار از سطح، درصورت وجود چربی و آلودگی، ضمن توجه به متراژ کفپوش و میزان آلودگی‌ سطحی با استفاده از تی دستی یا اسکرابر (Scrubber) اقدام به حذف لکه‌های چربی، کثیفی و… گردد، توصیه می‌شود در ابتدا تی یا مخزن اسکرابر به مواد شوینده (Detergent) آغشته نگردد و صرفاً با آب گرم آلودگی‌ها از روی سطح پاک گردد.

اگر آلودگی‌های سطحی به این نحوه پاک نگردید از مواد شوینده مخصوص کفپوش، برای تمیزکردن سطح استفاده گردد، شوینده‌های مخصوص برای تمیز کردن کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان در بازار موجود است که در ابتدا باید مطابق دستورالعمل تولید کننده در نسبت مشخص با آب مخلوط گردد و سپس با استفاده از تی آغشته به محلول تمیز کننده روغن، چربی و سایر آلودگی‌های سطحی را پاک نمود، شوینده‌های مخصوص کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان علاوه بر لکه‌زدایی و براق کنندگی باعث ضد غبار شدن سطح نیز می‌شوند.

توصیه می‌شود برای تسریع کار و افزایش بهره‌وری از اسکرابر استفاده گردد و محلول را درون مخزن دستگاه ریخته و به این ترتیب آلودگی‌های سطح را از بین برد. تی یا برس دستگاه اسکرابر باید بصورت دورانی روی سطح حرکت کند و از حرکت رفت و برگشتی خودداری شود. درصورتی که میزان آلودگی‌ها زیاد باشد می‌توان محلول را روی سطح ریخته و با تی یا دستمال در چند مرحله تمیز گردد. پس از اطمینان از پاک شدن چربی‌ها و آلودگی‌ها، سطح کفپوش با استفاده از دستمال یا تی خشک شود، درصورت استفاده از  دستگاه اسکرابر نیاز به خشک کردن سطح نیست و دستگاه بطور خودکار پس از زدودن چربی‌ها سطح را خشک می‌نماید. استفاده از تی برای محیط‌های صنعتی بسیار وقت‌گیر است و توصیه می‌شود از دستگاه اسکرابر برای تمیز کردن کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان در محیط‌های صنعتی و پارکینگ‌ها استفاده شود، چراکه کف‌ شوی یا اسکرابر ابزاری تخصصی است که به راحتی و با کیفیت مطلوب شستشو و خشک کردن همزمان سطوح را انجام می‌دهد.

تمیز کردن کفپوش اپوکسی/پلی‌یورتان

مزایای تمیز کردن کفپوش اپوکسی،پلی‌یورتان

تعمیر، نگه‌داری و تمیز کردن مرتب کفپوش‌های اپوکسی علاوه بر افزایش دوام کفپوش در جلوه ظاهری آن نیز نقش به سزایی دارد.

بطور کلی تمیزکردن کفپوش‌های اپوکسی/پلی‌یورتان مزایای بیشماری دارد از جمله:

  • حفظ براقیت کفپوش
  • افزایش دوام
  • افزایش سطح بهداشت محیط

هنگام تمیز کردن کفپوش‌های اپوکس،پلی‌یورتان توجه به نکات زیر ضروری است:

  • از مواد شوینده اسیدی برای تمیز کردن سطح استفاده نشود. (البته به فرمولاسیون کفپوش بستگی دارد، برخی کفپوش‌های اپوکسی به مواد اسیدی نیز مقاوم هستند و می‌توان برای تمیز کردن آنها از مواد شوینده اسیدی نیز استفاده نمود)
  • برس جارو و دستگاه اسکرابر زبر نباشد.
  • در اکثر اوقات چربی‌ها و آلودگی‌های سطحی با جارو زدن و آب گرم پاک می‌شوند و نیازی به استفاده از محلول‌های شوینده نیست.
  • از سفید کننده (وایتکس) یا آمونیاک خالص برای تمیز کردن کفپوش اپوکسی استفاده نشود.
  • نسبت اختلاط مواد شوینده با آب مطابق دستورالعمل تولید کننده باشد.
  • تی یا برس دستگاه اسکرابر باید بصورت دورانی روی سطح حرکت کند و از حرکت رفت و برگشتی خودداری شود.
فهرست
Call Now Button