کفپوش‌های اپوکسی و کفپوش‌های پلی‌یورتان در صنایع غذایی 

کفپوش‌های اپوکسی و کفپوش‌های پلی‌یورتان در صنایع غذایی

در صنایع تولید مواد غذایی و آشامیدنی یکی از نگرانی های عمده، بهداشت محیط کاربری است و تولیدکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی ملزم به رعایت بالاترین استانداردهای بهداشتی نظیر استاندارد GMP می‌باشند. علاوه بر موارد بهداشتی، در این کارخانه ها تردد افراد و وسایل حمل و نقل از تراکم بالایی برخوردار است و ماشین آلات مورد استفاده در تولید مواد غذایی و آشامیدنی بسیار سنگین بوده و کفپوش مورد استفاده باید دوام و استحکام را کافی داشته باشد. از دیگر مواردی که باید در انتخاب کفپوش مناسب برای این صنایع مدنظر قرارگیرد، استفاده از کفپوش مناسبی می‌باشد که در برابر نفوذ مواد شیمیایی، روغن‌ها، ترکیبات اسیدی و قلیایی مقاوم و دوام بالایی داشته‌باشد و هنگام تماس با این مواد تخریب نگردد. از بهترین کفپوش هایی که در این صنایع بکار می‌روند، کفپوش های اپوکسی و کفپوش های پلی یورتان می‌باشند که به دلیل ایجاد سطحی یکپارچه از رشد و تکثیر میکرو ارگانیسم‌هایی مانند قارچ‌ها و باکتری‌ها و… جلوگیری می‌کنند و به نوبه خود باعث افزایش ایمنی مواد غذایی و آشامیدنی می‌شوند.

با توجه به اینکه در صنایع تولید مواد غذایی برای تمیز کردن کف از مواد شیمیایی خورنده استفاده می‌گردد، بنابراین کفپوش مورد نظر نباید هنگام تماس با این مواد تخریب گردد. علاوه بر این تولید کنندگان این صنایع در تولید موادغذایی از اسیدها و قلیاها استفاده می‌کنند که سیستم پوششی متشکل از کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی‌یورتان مقاوم به مواد شیمیایی، اسیدها و قلیاها هست به عنوان مثال کفپوش های اپوکسی در برابر ترکیبات خورنده نظیر اسید سولفوریک عملکرد خوبی را ایفا می‌کند هم‌چنین کفپوش پلی‌یورتان مقاومت خوبی در برابر اسید لاکتیک دارد و از این جهت پرتقاضا در کارخانه‌های تولید لبنیات می‌باشد.

بطورکلی از موارد زیر می‌توان به عنوان مزایای کفپوش‌های اپوکسی و کفپوش‌های پلی‌یورتان در صنایع غذایی و آشامیدنی یاد کرد:

1- استحکام و دوام کافی در برابر رفت‌و‌ آمد، ماشین‌آلات سنگین و ضربه (انعطاف پذیری خوب پلی‌یورتان در دستیابی به این امر کمک می‌کند).

2- مقاوم در برابر شوک حرارتی (اگر کفپوش در حد کافی انعطاف پذیر و الاستیک باشد در صورت تغییرات دما و انبساط و انقباض ناشی از آن دچار ترک خوردگی نمی‌شود).

3- مقاوم در برابر رطوبت (این مورد در صورتی که در لایه پرایمر و میانی از اپوکسی استفاده شود، محقق می‌گردد).

4- مقاوم در برابر اسیدها، قلیاها، حلال های شیمیایی و روغن ها.

5- هزینه های نگهداری پس از اجرای کفپوش های اپوکسی و کفپوش های پلی یورتان بسیار پایین است (نیاز به پولیش پس از اجرا ندارد).

6- تمیز کردن سطح به دلیل یکپارچه بودن آن آسان است.

7- ضد لغزش بودن (برای دستیابی به این ویژگی، ذرات میکرونیزه معدنی به فرمولاسیون افزوده می‌شود تا ضمن دستیابی به چسبندگی مطلوب سیستم پوششی از سرخوردن کارکنان نیز جلوگیری گردد).

فهرست
Call Now Button