اجرای کفپوش اپوکسی در هوای سرد
اجرای کفپوش اپوکسی در هوای سرد و اجرای کفپوش های اپوکسی بدون حلال

با شروع شدن فصل سرما و افت دما، پیمانکاران اجرای کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان با مشکل مواجه می شوند.

تولید کنندگان کفپوش اپوکسی در این شرایط با دو سوال مواجه هستند:

  • چگونه می توان یک کفپوش اپوکسی بدون حلال که براحتی قابل اجرا باشد را تولید نمود؟
  • با وجود هوای سرد، چگونه می توان سرعت پخت را افزایش داد؟

بدیهی است پاسخ این سوالات، به موادی که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی دارد. اما موارد دیگری نیز هستند که می تواند کمک کند.

هوای سرد و کار کردن با کفپوش اپوکسی

در مرحله اول، کار کردن با کفپوش اپوکسی را آسان تر کنیم.

گام اول شامل تخلیه کفپوش اپوکسی از داخل سطل در دمای تک رقمی (̊c 10 – 0 ) با ویسکوزیته بالاست. ریختن این مواد با این شرایط روی سطح کف با دمای پایین روندگی و پخش شوندگی خوبی نخواهد داشت. قبل آن می توان یک فضای گرم با محیط (c̊ 25) که نزدیک جبهه کاری باشد، جهت ذخیره کردن کفپوش اپوکسی در نظر گرفت. البته تفاوت چندان معنا داری ایجاد نمی شود، ولی حداقل دمای مواد را متعادل نگه می دارد.

نگه داشتن مواد در این دما می تواند از تبدیل شدن کفپوش اپوکسی به یک ماده نیمه جامد شیشه ای که برای برخی از گرید های اپوکسی اتفاق می افتد، جلوگیری کند.

شما می توانید با حرارت دادن کفپوش های اپوکسی و تکان دادن سطل به صورت آهسته، از کریستالی شدن و جامد شدن آن جلوگیری کنید.

در مواقعی که انبار کردن کفپوش اپوکسی در جایی با دمای مناسب امکان پذیر نباشد، برخی از پیمانکاران از محفظه گرم کن برای پیش گرم کردن مواد قبل از اعمال آن استفاده می کنند.

در این محفظه که معمولا˝ چوبی است، برای گرم کردن از چند عدد فن گرم کن الکتریکی استفاده می شود.

البته گرم کن هایی نیز وجود دارند که می توانند دمای محفظه را ثابت نگه دارند، اما در عمل هنوز عملکردشان تایید نشده است.

 

هوای سرد و اعمال کفپوش های اپوکسی

این ترفندها جهت گرم کردن کفپوش های اپوکسی برای رسیدن به دمای مناسب اعمال، قابل استفاده است، اما نباید فراموش کرد که دمای سطح بتن سرد می باشد. سطح بتن سرد شبیه یک سینک حرارتی عمل می کند. هنگامی که شما برای بار اول کفپوش اپوکسی پیش گرم شده را روی آن می ریزید، به سرعت دمای آن را پایین می آورد و تقریبا˝ هم دما می شوند.

برای حل این مشکل می توان فضای محیط و اتاق را با حرارت دادن توسط بخاری های گازی گرم کرد، اما می بایست نکات لازم جهت جلوگیری از افت براقیت (blushing) کفپوش اپوکسی را در نظر داشته باشیم.

هنگامی که این بخاری در فضای بسته کار می کند، تولید گاز کربن دی اکسید(CO2) می نماید، که این ماده به شدت روی افت براقیت کفپوش اپوکسی موثر بوده و کیفیت نهایی کفپوش را تحت تاثیر قرار می دهد.

این خطر در مورد هر نوع بخاری که خوب کار نکند به طور بالقوه وجود دارد و می تواند در کیفیت کفپوش اپوکسی تاثیر گذار باشد. برای مثال گرمکن گازوئیلی اثر خود را در کاهش چسبندگی نشان می دهد. به عبارت دیگر بخاری هایی که عموما˝ با جت فن نیز کار می کنند، باعث رسوب لایه چربی روی لایه های کفپوش اپوکسی می شوند، که چسبندگی بین لایه ای را تضعیف می کنند.

به غیر از حرارت، یک ایده عملی دیگر نیز وجود دارد و آن اینکه به کمک لایه بسیار نازک ( پوست پیازی ) از همان رنگ کفپوش اپوکسی قبل از اعمال لایه اول ماستیک اپوکسی، روی زیرآیند بتنی اجرا شود، تا هم نقش آب بندی را ایفا کند و هم به نوعی باعث گرم تر شدن سطح شود. چنین رویکردی در عین حال که ارزش کار شما را بالا می برد، با عث افزایش هزینه و زمان اجرا می شود که بایستی در هر پروژه در خصوص آن تصمیم گیری نمود.

 

هوای سرد و سرعت پخت کفپوش اپوکسی

نهایتا˝، هوای سرد باعث کندتر شدن واکنش کفپوش اپوکسی می شود، اگر کفپوش اپوکسی تاثیر خیلی بدی از فرآیند گرم کردن نگیرد (بر طبق گفته های قبلی ) می توان فرآیند گرم کردن را ادامه داد تا به این روش سرعت واکنش را افزایش داد. علاوه بر این می توان با هم زدن کفپوش اپوکسی با سرعت بالا در گرم کردن آن و افزایش روندگی آن کمک کرد. همچنین می توان از افزودنی های توصیه شده برای افزایش سرعت پخت کفپوش اپوکسی نیز استفاده نمود. البته باید توجه کرد که مقادیر آن در کفپوش طبق دستورالعمل تولید کننده کفپوش اپوکسی باشد و احیانا˝ اضافه کردن آن به خواص شیمیایی و نوری کفپوش آسیب نرساند. روش عملیاتی دیگر برای تنظیم ویسکوزیته کفپوش اپوکسی افزودن مقدار بسیار کمی حلال داخل رنگ کفپوش اپوکسی است که اعمال آنرا آسان تر می کند.

برخلاف سایر گزینه هایی که اینجا مطرح شد، اضافه کردن حلال زمان پخت را کاهش نمی دهد، حتی حلال هایی شبیه استون،  زمان پخت و خشک شدن کفپوش اپوکسی را افزایش می دهد.

ارسال دیدگاه