مراحل اجرای کفپوش اپوکسی روندی تخصصی، مشخص و استاندارد است که شامل ریزه کاری ها و مستلزم توجه به نکات دقیق و کلیدی است. ظاهر امر نشان می دهد که اجرای کفپوش اپوکسی کاری ساده است که افراد غیر متخصص هم می توانند آن را انجام دهند. اما واقعیت این است که برای کسب بهترین نتیجه و جلوگیری از به هدر رفتن هزینه، زمان و متریال های خریداری شده، حتما باید اجرای کفپوش اپوکسی را به یک تیم تخصصی و حرفه ای که دارای مهارت و دانش کافی در این زمینه است او ابزار و امکانات لازم را در اختیار دارد، برون سپاری شود. 

در پروژه های عظیم و بزرگتر از 500 متر کاملا تخصص و تجربه یک شرکت مجری کفپوش اپوکسی لازم است. اما حتی در پروژه های کمتر از این مقدار و برای پوشش دهی سطوح کوچک در منازل، شرکت ها و کارگاه های صنعتی نیز استفاده از دانش یک شرکت متخصص مجری کفپوش اپوکسی لازم است. 

کفپوش اپوکسی دارای خصوصیت های منحصر به فردی است که آن را به عنوان یک پوشش ایده آل جلوه می دهد. اما برای داشتن بهترین تجربه در زمینه اجرای کفپوش اپوکسی لازم است تدابیر و پیش نیازهای الزام آوری را رعایت کنیم. 

پیش نیازهای شروع مراحل اجرای کفپوش اپوکسی با کیفیت

برای داشتن یک تجربه مناسب در اجرای کفپوش اپوکسی، حتی قبل از اقدام، لازم است دقت نظر های زیادی صورت گیرد. در ادامه به صورت فهرست وار الزامات و مقدمات مورد نظر برای شروع مراحل اجرای کفپوش اپوکسی و تجربه یک اجرای با کیفیت را بررسی می کنیم:‌

مطالعات مقدماتی برای تهیه محصول اپوکسی

برای داشتن یک تجربه موفق در مراحل اجرای کفپوش اپوکسی قبل از هر چیز لازم است اطلاعات اساسی در این زمینه را جمع آوری کرده و زوایای مختلف این محصول مدرن و فوق العاده را بررسی کنیم.

مشاوره تخصصی با تیم های حرفه ای نصب کفپوش اپوکسی

اغلب شرکت های مجری کفپوش اپوکسی سرویس رایگان عمومی خاصی را برای مشتریان خود در نظر گرفته اند. قبل از اقدام به تهیه محصول و به کار بردن کفپوش اپوکسی لازم است از مشاوره های تخصصی تیم های حرفه ای بهره مند شویم. 

این تیم ها معمولا تازه ‌ترین دستاوردهای صنعت کفپوش اپوکسی را به صورت رایگان و در قالب مشاوره های فنی و راهنمایی های سودمند، در اختیار مخاطبان خود قرار می دهند.

تهیه محصول اپوکسی با کیفیت

کفپوش های اپوکسی محصولات بی نظیری هستند. اما نباید فراموش کرد که بازار این محصول حاوی تعداد بی شماری تولیدات در درجات مختلف کیفی مختلف است. برندها و شرکت های تولید کننده کفپوش اپوکسی باید استانداردهای تولید را رعایت کنند. با این حال بازار مملو از محصولات کم کیفیت است که ممکن است نتایج مورد نظر شما را محقق نکنند. 

اجرای بهینه کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی در مرحله اجرا نیز نیازمند ریزه کاری های متعددی است. رعایت این الزامات تکنیکی و فنی می تواند نتایج بسیار متفاوتی را در مقایسه با اجرای غیر استاندارد به همراه داشته باشد. 

نگهداری از کفپوش اپوکسی

پس از طی کردن مراحل اجرای کفپوش اپوکسی و آغاز بهره برداری از آن، لازم است کارفرمایان و صاحبان سطوح مورد نظر نسبت به استفاده بهینه از سطوح خود و رعایت اصول نگهداری از کفپوش اپوکسی توجه کافی داشته باشند. موارد عمده اصول نگهداری از کفپوش اپوکسی شامل موارد زیر است: 

 • جلوگیری از اصابت اجسام تیز با سطح 
 • به کار نبردن مواد شیمیایی خورنده برای تمیزکاری 
 • رعایت اصول بهره برداری از کفپوش اپوکسی

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی به صورت استاندارد

اجرای مرحله به مرحله کفپوش اپوکسی بر اساس الگوهای تجربه شده تیم های فنی و دستورالعمل های موجود اهمیت شایان توجهی دارد. استانداردهای اجرای کفپوش اپوکسی می تواند بر اساس چند فاکتور بنیادین متفاوت باشد. اگرچه در کلیات تفاوت محسوسی وجود ندارد. این فاکتورها شامل موارد ذیل است.

 • ویژگی های جغرافیای منطقه ای که کار در آن صورت خواهد گرفت
 • تجربیات شخصی و فوت و فن های کوزه گری تیم مجری کفپوش اپوکسی
 • وضعیت کیفی و فنی محصول انتخاب شده
 • انتظارات کارفرما از نصب کفپوش اپوکسی یا پلی اورتان
 • کاربری محیط و سطوح و نیازهای اقلیمی و کاربردی که باید کفپوش اپوکسی برطرف کند. 
 • وضعیت و جنس سطحی که باید نصب کفپوش اپوکسی در آن صورت گیرد 
 • و…

با تمام این تعاریف، استفاده از تجربیات شرکت های تخصصی و حرفه ای کفپوش نقش مهمی در به دست آوردن نتایج درخشان دارد. این شرکت ها مراحل اجرای کفپوش اپوکسی و نصب آن را بویژه در مرحله اجرا به دقت تکمیل می کنند.  این مراحل به شرح زیر است:‌

آماده سازی سطح اولیه برای نصب کفپوش اپوکسی

اولین سطحی که لایه پرایمر یا آستر اپوکسی بر روی آن قرار می گیرد در پروسه نصب کفپوش اپوکسی اهمیت زیادی دارد. مجریان کفپوش اپوکسی اهمیت زیادی به بهینه سازی و آماده کردن سطح اولیه می دهند. 

سطح اولیه اعم از بتن، کاشی، سرامیک، سنگ، فلز، چوب و سایر مواد و متریال ها باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار، آلودگی های شیمیایی مانند روغن، بنزین، گریس، و مانند آن باشد. 

برای بهینه سازی سطح اولیه در راستای ایجاد چسبندگی حداکثری لایه پرایمر به سطح مورد نظر،  فعالیت هایی صورت می گیرد که شامل این موارد است:‌

 • ساب زنی به وسیله دستگاه: در این مرحله سطح مورد نظر به وسیله دستگاه های کوچک و بزرگ ساینده به خوبی ساییده شده و برجستگی ها و منافذ درشت تر از بین می رود. 
 • پرکردن چاله های بزرگ به وسیله ملات: برای پر کردن منافذ و فرورفتگی های بزرگ که اجرای اپوکسی را دشوار و پر هزینه می کند، محتمل است مجری اپوکسی از گروت پایه اپوکسی یا گروت پایه سیمان برای ایجاد یک سطح مناسب برای اجرای اپوکسی بهره ببرد.  
 • ساب زنی ثانویه بعد از اجرای ملات: ساب زنی و برس کشی سطح برای نرم سازی سطح در این مرحله انجام می شود. 
 • جاروکشی سطح: برای برداشتن گرد و غبار و هر گونه اضافات احتمالی قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده که نتیجه فعالیت های ساب زنی و بهسازی کف در مراحل قبلی است معمولا با استفاده از جاروهای دستی یا مکنده های صنعتی (بسته به وسعت سطح و وضعیت محل اجرا)، تمام گرد و غبار موجود روی سطح به طور کامل برداشته می‌شود. این مرحله از آن جهت برای تیم اجرایی کفپوش اپوکسی اهمیت دارد که در صورت وجود ذرات و خس و خاشاک (اعم از قابل مشاهده با چشم غیر مسلح یا غیر قابل مشاهده بودن آن)، کیفیت نهایی کار شدیدا کم خواهد شد. ضمن این که از نظر اقتصادی نیز این مرحله اهمیت زیادی دارد. چون در صورت بی توجهی به این فرایند ضروری، مقدار پرایمر مصرف شده برای پوشش دهی اولیه سطح به شدت افزایش خواهد داشت. با توجه به قیمت بالای پرایمر اپوکسی در مقایسه با گروت پایه سیمان یا پایه اپوکسی مشخص است که این مرحله تا چه حد اهمیت دارد. 

سایر مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

بعد از طی کردن مراحل پاکسازی و آماده کردن سطح، نوبت به اجرای لایه های کفپوش اپوکسی (یکی بعد از دیگری) خواهد رسید که به این شرح صورت می گیرد؟

اجرای لایه اولیه اپوکسی

 لایه اولیه که بعد از لایه گروت نصب می شود در کل فرایند اجرای کفپوش اپوکسی حساس و حیاتی است. این لایه میزان چسبندگی کفپوش به سطح را تضمین می کند. اگر این لایه به خوبی اجرا شود چسبندگی مناسبی را خواهیم داشت که طبعا در کیفیت لایه های بعدی موثر خواهد بود. 

اگرچه هنگام اجرای لایه گروت، بخش خشن و ابتدایی سطح سامان داده می شود؛ اما لایه اولیه، که به آن آستر اپوکسی یا پرایمر اپوکسی هم گفته می شود، صافی و همواری نهایی سطح را برای اجرای لایه های بعدی تضمین می کند. 

این لایه علاوه بر منافذ و روزنه های پیدا و پنهان، موج ها و ناترازی های سطح را نیز از بین می برد. به این خاطر ممکن است لایه اولیه حتی در دو مرحله اعمال شود. 

کنترل کیفی لایه اولیه

بعد از اجرای موفق لایه اولیه، یک بار دیگر سطح به دست آمده از نظر ترک ها و حفره های احتمالی کنترل می شود. در این مرحله نقاط تاریک و دور از دسترس سطح با دقت بیشتری مورد کنکاش قرار می گیرد. محل اتصال سطح با دیوارها یا اشیاء نصب شده در محیط، که ممکن است از نظرها پنهان باشند، در این مرحله به دقت وارسی می شوند. حتی ممکن است در صورت نیاز یک بار دیگر سطح به وسیله دوغاب اپوکسی تسطیح شود. 

نصب لایه میانی اپوکسی

بعد از اجرای موفقیت آمیز لایه اولیه و برطرف کردن عیوب احتمالی، نوبت اجرای لایه میانی است. این لایه یکی از لایه های نهایی در اعمال سیستم های اپوکسی به شمار می رود. 

برای نصب لایه میانی لازم است اپوکسی دو جزئی (شامل رزین یا رنگ اپوکسی) با ماده مکمل که که هاردنر یا سخت کننده نامیده می شود، به دقت و با صرف زمان کافی، تلفیق و ترکیب شود. 

اختلاط رنگ اپوکسی با مایع سفت کننده باید با دقت و بر اساس دستورالعمل های درج شده روی محصول یا متکی به تجربیات اپلیکاتورها، صورت گیرد. چرا که در صورت انجام اشتباه این کار، ممکن است با مشکلات پیش بینی نشده ای مانند ایجاد حباب مواجه شویم. 

مخلوط به دست آمده با استفاده از ابزارهای اختصاصی روی سطح ریخته می شود. در این وضعیت بسته به نوع محصول ممکن است مالش و جریان دادن مایع روی سطح حداقل به دو روش متفاوت انجام شود. که به این شرح است:‌

 • اعمال کفپوش اپوکسی خود تراز شونده یا self leveling به این شکل است که مایع مورد نظر روی سطح ریخته می شود؛ اما بدون استفاده از انواع غلتک اپوکسی یا ابزارهای مشابه، اجازه می دهند که اپوکسی با قدرت جاذبه زمین روی سطح پراکنده شده و منافذ و پستی و بلندی ها را بپوشاند. 
 • روش اعمال محصولات غیر خود تراز شونده نیز به این شکل است که بعد از ریختن مایع روی سطح به وسیله ابزارهای مختلف مانند غلتک، ماله، کاردک، قلم مو یا امثال آن، مایع را روی سطح جابه جا کرده و به مناطق مورد نظر هدایت می کنند. تسطیح و پراکنش دستی مایع اپوکسی روی سطح در مواردی که وضعیت سطح اجازه نمی دهد مایع به خودی خود جابه جایی مناسبی را داشته باشد، صورت می گیرد. در اجرای کفپوش هایی مانند کفپوش اپوکسی پارکینگ که نیاز به داشتن سطحی فوق العاده صیقلی الزام آور نیست یا حتی ضرورت دارد که سطح کمی زبر و ضد لغزش باشد، روش غلتکی اولویت دارد. 

زمان بندی اختلاط دو بخش کفپوش اپوکسی دو جزئی 

هنگام اختلاط دو بخش کفپوش اپوکسی دو جزئی علاوه بر ضرورت دقت نظرهای پیش گفته، از نظر زمان بندی هم باید مسائلی رعایت شود. 

برای مثال از هنگام اختلاط دو جزء کفپوش تا اعمال، مدتی در حدود 40 دقیقه باید طی شود. در صورتی که بیش از این زمان برای فرایند اعمال طی شود، واکنش های شیمیایی دو جزء باعث از بین رفتن کیفیت کفپوش خواهد بود. 

نصب لایه نهایی کفپوش اپوکسی

پس از طی مراحل اجرای کفپوش اپوکسی و نهایی کردن لایه های قبلی، نوبت به نصب و اعمال لایه نهایی کفپوش اپوکسی خواهد رسید. در فرایند اجرای کفپوش اپوکسی، نصب لایه نهایی به معنی اتمام کار و حصول نتیجه مطلوب است. 

در آخرین مرحله اجرای کفپوش اپوکسی، ظرایف مربوط به مسائل زیبایی شناختی، صاف و صیقلی بودن سطح، پردازش نهایی، برطرف کردن کوچک ‌ترین خطاها و مانند آن اولویت خواهد داشت. 

پس از تکمیل نهایی مراحل اجرای کفپوش اپوکسی تلاش می شود محیط کار، از نظر طی کردن زمان برای خشک شدن کفپوش اپوکسی، بهینه سازی شود. این برنامه ریزی ها از جمله می تواند شامل این موارد باشد:

 • ایجاد شرایط مناسب برای عدم دخالت عوامل طبیعی مانند وزش باد یا ریزش باران روی سطح در هنگام خشک شدن کفپوش
 • دقت برای عدم تردد احتمالی افراد یا حیوانات و افتادن اشیا و نشستن گرد و غبار روی سطح در مدت زمان خشک شدن
 • بیرون بردن کلیه ابزارها و ادوات کار و خالی گذاشتن محیط برای جلوگیری از سقوط اشیا روی سطح در مدت زمان خشک شدن
 • ایجاد شرایط دمایی و رطوبتی مناسب برای خشک شدن سریع تر کفپوش
 • و…

مشاوره قبل از اجرای کفپوش اپوکسی

کارشناسان شرکت فنی و مهندسی رسپاد به عنوان بهترین و قدیمی ‌ترین شرکت تولید کننده و مجری کفپوش اپوکسی با اتکا به دانش و تجربه برخاسته از چندین دهه فعالیت در زمینه سیستم های پوششی مدرن آمادگی دارند تجربیات خود در قالب مشاوره های قبل از شروع پروژه کفپوش اپوکسی، در اختیار مشتریان و مخاطبین خود قرار دهند. میلیون ها متر مربع اجرای کفپوش اپوکسی و اجرای کفپوش پلی اورتان (پلی یورتان) و تولید و نصب هزاران تن انواع کفپوش در قالب مگاپروژه های عظیم ملی و کشوری پشتوانه مشاوره تخصصی ما به شماست. کارشناسان شرکت رنگ های صنعتی ایران نیز می توانند در زمینه انواع سیستم های پوششی و رنگ های صنعتی به شما مشاوره دهند.

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

Call Now Button