کفپوش اپوکسی | مزایا و معایب آن

کفپوش اپوکسی | مزایا و معایب آن:

پیدا کردن راه حلی برای پوشش زمین که بتواند آزمون دوام در برابر مواد شیمیایی را پشت سر بگذارد و مقاوم در برابر لکه افتادن باشد، مشکل است. یک انتخاب مناسب برای انواع کاربری­ ها، کفپوش‌ اپوکسی است که به نظر اشکالات کمتر و مزایای بیشتری دارد.

بررسی مزایا و نقاط قوت:

در مقایسه با سیستم­ های کفسازی قدیمی­ تر در پارکینگ ­ها نظیر بتن­ های سخت یا بتن ­های رنگی، کفپوش‌ اپوکسی براق‌تر، نفوذ ناپذیر، کاملا قابلا شست­ و شو و به زبان ساده محصولی حرفه‌ای‌تر است. ظاهر کفپوش اپوکسی ، به تنهایی، دلیل مهمی برای پر کاربرد بودن این محصول می­ باشد. سطح صاف و براق آن به سادگی قابل نگه‌داری و تمیزکاری است. به علت چسبندگی پایین آلودگی به سطح کفپوش اپوکسی ، پاک کردن آلودگی­ ها بسیار آسان و کم هزینه است.

قیمت مناسب:

در مقایسه با سایر کفپوش ­های پلیمری نظیر پلی­ یورتان و پلی یوریا، کفپوش اپوکسی قیمت مناسب­تر و شرایط اجرایی آسان­تری دارد که این دو علت، سبب می­شود تا این کفپوش از لحاظ اقتصادی به عنوان یکی از مقرون به­ صرفه­ ترین گزینه ­ها قلمداد شود.

مقاومت:

کفپوش‌ اپوکسی تقریبا در مقابل همه‌­ی مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد –روغن، بنزین، سفیدکننده‌ها، شوینده‌ها و غیره. این یکی از دلایل مهمی است که از آن غالبا در پارکینگ ها و مکان­ های صنعتی استفاده می‌شود. علاوه بر مقاومت در برابر شوینده‌ها و مواد شیمیایی، پوشش­ های‌ اپوکسی مقاوم به آب و حرارت نیز هستند. آن‌ها نسبت به بیشتر مواد شیمیایی، بدون هرگونه اثر منفی روی پوشش، غیر قابل نفوذ هستند.

دیگر مزیت کفپوش‌ اپوکسی این است که مقاوم به انواع باکتری­ها و میکروب­ها می­باشد که این امر کفپوش اپوکسی را به یک محصول کاملا بهداشتی بدل می‌کند. به همین دلیل به شکل کلی، اپوکسی انتخابی مناسب برای بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها است.

دوام:

کفپوش ­های اپوکسی به دلیل دوامشان بسیار ارزشمند هستند؛ کفپوش‌ اپوکسی طول عمر بیشتری نسبت به کفپوش‌های پایه سیمانی دارد. همچنین اعمال کفپوش اپوکسی برای افزایش دوام بتن زیرآیند ضروری است. این کفپوش‌، به دلیل نفوذ ناپذیری و خواص فیزیکی- مکانیکی بالا، دوام بتن را تا چند برابر افزایش می­دهد. همچنین به دلیل چسبندگی بالا می‌تواند به راحتی و بدون نیاز به ملات یا چسب روی بتن پخش و ماندگار شود.

حفاظت:

کفپوش اپوکسی از بتن زیرآیند در مقابل رطوبت، لکه، چربی و… محافظت می‌کند. کفپوش اپوکسی با توجه به میزان ماندگاری و کارایی، قیمتی بسیار منطقی دارد.

طول عمر:

کفپوش‌ اپوکسی از اکثر کفپوش‌های هم رده خود ماندگاری بیشتری دارد. این کفپوش اگر به درستی اعمال گردد، می‌تواند برای چندین سال بدون افت ظاهری، از دست رفتن زیبایی یا به وجود آمدن مشکلات دیگر کاربری داشته باشد. همین مساله کفپوش اپوکسی را برای کاربردهای صنعتی و تجاری بسیار محبوب ساخته‌ است.

تنوع:

اپوکسی همچنین یک انتخاب مناسب برای زیباسازی سطوح دکوراتیو است و در رنگ‌های متنوعی موجود می­باشد که یک سطح یکپارچه بی نقص، صاف و هموار را ایجاد می‌کند. همچنین کفپوش اپوکسی می‌تواند در طرح ‌و مدل‌های متداول طراحی و اجرا شود. تعدد انتخاب‌های موجود، آن را به یک گزینه مقرون به صرفه جهت بهبود محافظت از بتن و آراستگی محیط­های مسکونی، تجاری یا صنعتی تبدیل می‌کند.

ایمنی:

یکی از مزایای کمتر شناخته شده استفاده از اپوکسی در کف پارکینگ، افزایش میزان دید در گاراژ از طریق انعکاس نور از کف است.

نکات کلیدی در اجرای کفپوش‌ اپوکسی:

در صورتی­که نکات زیر به درستی رعایت نشود، می­تواند منجر به ایجاد عیب و نقصان جدی در کفپوش اپوکسی شود. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که اجرای پروژه خود را به دست مجریان با سابقه و حرفه ­ای بسپارید.

آماده‌سازی:

آماده کردن بستر برای اعمال کفپوش اپوکسی ، کاری بسیار دقیق و زمان­بر است. قبل از اعمال اپوکسی ، سطح زیرآیند باید کاملا تمیز و خالی از هرگونه چربی، روغن و حلال‌ها گردد. همچنین ترک‌ها باید پر شوند. تمیز کردن سطح بتن نیازمند دقت اجرایی ویژه­ای است. خوشبختانه با پیشرفت‌ روش‌های اجرا و تولید، انجام موارد مذکور به وسیله ابزار مکانیکی در کمترین زمان ممکن برای مجریان حرفه ­ای ممکن شده‌ است.

زمان اجرا:

جدا از آماده‌سازی گسترده برای آماده کردن بتن، اعمال پوشش اپوکسی یک فرآیند زمان‌بر است. همچنین زمان خشک شدن کامل کفپوش اپوکسی در دمای استاندارد حدود 7 روز می­باشد. ذکر این نکته ضروری است که قبل از اعمال هر لایه، لایه ­ی اجرا شده­ ی قبلی باید کاملا خشک شود.

محدودیت و حساسیت در اجرا:

کفپوش‌های اپوکسی باید دقیقا مطابق دستورالعمل اعمال شوند و اگر به درستی انجام نشود، کفپوش به اندازه کافی دوام نمی‌آورد. پوشش تنها باید در زمانی از که رطوبت کم است و دمای هوا مطابق اطلاعات فنی داخل دیتاشیت محصول باشد، اعمال گردد.

چسبندگی:

برای جلوگیری از مشکلات چسبندگی، قبل از اعمال اپوکسی سطح بتن باید کاملاً خشک، مضرس و تمیز شده باشد و از زمان بتن ریزی حداقل 28 روز گذشته باشد. اپوکسی در محیط‌های مرطوب نمی‌چسبد و اگر در محیط مرطوب اعمال گردد، در کوتاه مدت تبله کرده و در نهایت جدایش سطحی اتفاق خواهد افتاد.

تمهیدات جانبی:

مجریان کفپوش اپوکسی باید شوینده ­های مخصوص یا دیگر مواد شیمیایی لازم برای اجرا را به همراه داشته باشند تا بتوان سطح را به خوبی آماده سازی کرد و چسبندگی مناسب حاصل شود. استفاده از لباس‌، عینک و ماسک مناسب در هنگام استفاده از این مواد ضروری است.

ترمیم اپوکسی:

بعد از اعمال اپوکسی ، تغییر رنگ یا طرح می‌تواند یک کار سخت و پر هزینه باشد. لذا استفاده از کفپوش اپوکسی حساسیت­ های بسیار تخصصی و مهمی دارد. به شدت توصیه می‌شود قبل از هرگونه تصمیم‌گیری با یک تولید کننده و مجری حرفه‌ای مشورت کنید تا تحلیلی دقیق از وضعیت سطح مورد نظر به شما ارائه دهد. به ­عنوان مثال یک شرکت متخصص و حرفه‌ای می‌تواند حد مجاز رطوبت بستر را تخمین بزند تا احتمال لایه لایه شدن و جدایش سطحی پوشش به حداقل برسد.

در این راستا شرکت رسپاد تمامی پروژه ­های کفپوش خود را کاملا از لحاظ تضمین کیفیت مواد و حسن اجرای کفپوش گارانتی می­ کند.

همچنین می توانید مقاله ما در خصوص کفپوش اپوکسی ضذلغزش را مطالعه فرمایید.

شما می­توانید برای اخذ مشاوره رایگان از قسمت تماس با ما اقدام کنید تا کارشناسان شرکت رسپاد بهترین سیستم پوششی را متناسب با نیاز و درخواست شما، طراحی و ارائه نمایند.

ارسال دیدگاه