کفپوش آنتی استاتیک- قسمت دوم

در قسمت قبلی در مورد کاربردهای کفپوش آنتی استاتیک و نحوه علملکرد آن صحبت کردیم، در این قسمت تمرکز ما بر روی نحوه اعمال کفپوش آنتی استاتیک می باشد.

کفپوش آنتی استاتیک- قسمت دوم

چگونه کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک را انتخاب کنیم؟

در مرحله اول باید به خطرات احتمالی و نیازمندی های مکان مورد نظر، از جمله مقدار انرژی الکتروستاتیک تولید شده و مقدار تقریبی استحکام تجهیزات موجود در مکان در برابر تخلیه بار الکتروستاتیک آگاه بود. در ادامه باید درباره اختلاف های عمده انواع کفپوش های اپوکسی و یا پلی یورتان الکتروستاتیک اطلاعاتی جمع آوری نمود تا بهترین انتخاب صورت پذیرد.

مقاومت یا امپدانس کفپوش آنتی استاتیک، به دلیل نام کاشف فیزیکدان آلمانی قانون اهم، جورج اهم، با واحد اهم (Ω) اندازه گیری می شود. کفپوش های آنتی استاتیک در دو نوع رسانا و اتلافی وجود دارند که مقامت های متفاوتی خواهند داشت. سیستم آنتی استاتیک رسانا مقاومتی بالای 1 میلیون اهم داشته در حالیکه سیستم آنتی استاتیک اتلافی، دارای مقاومتی بین 1 میلیون و 1 میلیارد اهم خواهد بود. به بیان ساده، مقاومت بالاتر معادل هدایت انرژی کمتر است؛

اگرچه این بدین معنا نیست که سیستم با مقاومت کمتر، حتما بهترین انتخاب برای کفپوش های اپوکسی آنتی استاتیک است. در واقع در بیشتر مکان هایی که ماموریت های مهم و بحرانی دارند، مانند مرکز های تماس ضروری یا برج های کنترل ترافیک هوا، با توجه به استاندارد های این محیط ها، کفپوش آنتی استاتیک اتلافی به رسانا ارجحیت دارد. انتخاب برتر برای شما بستگی به نیاز های ویژه مکان مورد نظر خواهد داشت.

در این راستا شما می توانید برای کسب مشاوره رایگان از قسمت تماس با ما اقدام کنید تا کارشناسان شرکت رسپاد بهترین سیستم پوششی را متناسب با نیازتان به شما معرفی کنند.

اجرای کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک پس از انتخاب

صرف نظر از اینکه چه نوع سیستم کفپوشی را انتخاب می کنید، اجرای حرفه ای آن می تواند نقش مهمی در طول عمر و خواص کفپوش داشته باشد. در هنگام عقد قرارداد با مجری کفپوش، فقط بر اساس قیمت پایین تر تصمیم گیری نکرده و تجربه و علم شرکت مجری را مد نظر قرار دهید. هزینه ای که برای هر نوع کفپوش اپوکسی اختصاص داده می شود، در مرحله اجرای آن تمام نخواهد شد، بلکه پس از اعمال کفپوش، هزینه ای نیز برای تعمیر و نگه داری در نظر گرفته می شود؛ در نتیجه در انتخاب مجری سیستم کفپوش، توجه ویژه ای به اعتبار آن شرکت و گارانتی که ارائه می کند داشته باشید.

همچنین در مورد تمامی کفپوش های آنتی استاتیک، بایستی اطلاعاتی در مورد نحوه نگه داری داشته باشید. وینیل ها با توجه به حجم رفت و آمد بر روی آن، هزینه نگه داری متغیری خواهد داشت. کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان تنها نیاز به شستشوی مداوم داشته و تعمیر آن به راحتی انجام می شود. با دانستن این نکات و با توجه به بودجه خود می توانید از میان انواع مختلف کفپوش آنتی استاتیک، بهترین انتخاب را داشته باشید.

بررسی شرایط زمینه پیش از اجرای کفپوش

موفقیت هر نوعی از کفپوش آنتی استاتیک، تا حد زیادی به کیفیت مکان و زیرآیند بستگی دارد. بتن آلوده و یا مشکلات رطوبتی می تواند منجر به اجرای یک سیستم کفپوش غیرموثر شود. شرکت های مجری می توانند با انجام برخی آزمون ها بر روی زمینه، پیش از اعمال کفپوش از مناسب بودن شرایط اطمینان حاصل کنند.

کفپوش آنتی استاتیک محافظ، ایمن و قابل اجرا

امروزه پیچیده ترین شرایط برای این کفپوش ها نیز ساده سازی شدند. کفپوش استاتیک اتلافی بر پایه پلی یورتان، دارای مقاومت الکتریکی بین 106  و 109 اهم بوده و گزینه ی ایده آلی برای طیف وسیعی از نیاز ها و کاربرد ها می باشد. کفپوش آنتی استاتیک سنتی شامل یک لایه آستری، نوار های مسی، سیم کشی های مجزا و پوشش اپوکسی بود که زمان خشک شدن و پخت آن نیز در حدود 7 روز به طول خواهد انجامید؛ در حالیکه سیستم های جدید بر پایه پلی یورتان، شامل یک پودر آنتی استاتیک موجود در پوشش اعمالی برای آب بندی زمینه می باشد و زمان خشک شدن آن 48 ساعت خواهد بود.

این نوع کفپوش بر پایه پلی یورتان، برای استفاده در آزمایشگاه ها، محیط های تولیدی، کارگاه های خدماتی و مناطقی که دستگاه های الکتریکی قرار دارد به شدت توصیه می شود.

شما می توانید با مراجعه به بخش پروژه ها انواع کفپوش های آنتی استاتیک اجرا شده توسط شرکت رسپاد را مشاهده کنید.

 

 

ارسال دیدگاه